عوارض و مشکلات لمینت دندان

ساخت وبلاگ

لمینت سرامیکی لایه بسیار نازکی از چنس سرامیک یا پرسلن است که برای اصلاح طرح لبخند روی دندان‌های فرد قرار می‌گیرد. برای کارگذاشتن لمینت، دندان‌ها باید به مقدار بسیار کمی بر اساس تشخیص متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی تراشیده شوند. لمینت دندان مانند سایر درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی عوارض و مشکلاتی دارد. برای آشنایی بیشتر با عوارض لمینت سرامیکی با دکتر محمد عاطفت همراه باشید.

معایب و مشکلات لمینت دندان

از معایب لمینت دندان می‌توان به: عدم امکان ترمیم در صورت شکستگی، برگشت پذیر نبودن، عدم امکان تغییر شکل و فرم پس از نصب، قیمت بالا نسبت به سایر درمان‌های ترمیمی و زیبایی اشاره کرد. در ادامه هر کدام از این مشکلات را کامل‌تر برایتان شرح می‌دهیم.

معایب و مشکلات لمینت دندان

عدم امکان ترمیم لمینت دندان در صورت شکستگی یا پریدگی: جنس لمینت سرامیکی سخت و محکم است و به سادگی دچار پریدگی یا شکستگی نمی شود اما بر خلاف کامپوزیت، امکان ترمیم آن در صورت پریدگی یا شکستگی وجود ندارد و در صورت شکستگی باید حتما تعویض شود.

لمینت دندان برگشت ناپذیر است: از آن‌جایی که در لمینت، دندان‌ها به مقدار کمی تراش می‌خورند نمی‌توان پس از نصب آن را جدا کرد و برگشت پذیر نیست. پس از گذاشتن لمینت چشم‌تان به ظاهر جدید دندان‌هایتان عادت خواهد کرد زیرا دیگر امکان تغییر شکل و فرم آن نیست‌.

قیمت بالاتر نسبت به سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی: قیمت لمینت دندان نسبت به سایر روش‌های اصلاح طرح لبخند مانند کامپوزیت و بلیچینگ بیشتر است، البته نسبت به کیفیت و ماندگاری که دارد می‌توان گفت پرداخت هزینه بالا برای انجام آن معقول است.

امکان سفید شدن مجدد ندارد: همان طور که اشاره شد لمینت دندان برگشت ناپذیر است. در صورت زرد شدن لمینت امکان سفید کردن مجدد آن وجود ندارد. اگر پس از گذشت چند سال، لمینت دندان‌تان بر اثر سیگار یا نوشیدنی های الکلی زرد شد نمی‌توانید آن را با با روش‌هایی مانند بلیچینگ مجدد سفید کنید و باید لمینت جدید سفارش دهید.

عوارض لمینت دندان

لمینت‌دندان درکنار ماندگاری بالا عوارضی نیز دارد. این که پس از لمینت دچار کدام یک از عوارض آن شوید بستگی به: تخصص، تجربه، مهارت دندانپزشک و مواد و تجهیزاتی که استفاده می‌کند دارد. اگر مقدمات قبل و مراقبت‌های لازم بعد از لمینت را رعایت کنید از عوارض آن پیشگیری خواهید کرد. در ادامه عوارض لمینت دندان را برای شما نام خواهیم برد.

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

ایجاد حساسیت نسبت به سرما و گرما: حساسیت نسبت به سرما و گرما پس از لمینت در اکثر مواقع شایع و طبیعی است بنابراین جای نگرانی ندارد. این حساسیت پس از مدتی از بین می‌رود. اگر حساسیت طولانی شد و پس از مدتی از بین نرفت حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا برای از بین بردن آن شما را راهنمایی کند.

تغییر رنگ لمینت و ناهماهنگی رنگ آن با رنگ سایر دندان‌ها: لمینت نسبت به کامپوزیت مقاوم است اما رنگ آن با گذشت زمان بر اثر موادی که با آن در تماس است تغییر می‌کند. مواد غذایی مانند قهوه و مصرف دخانیات باعث تغییر رنگ لمینت دندان می‌شود. تغییر رنگ لمینت باعث می‌شود ظاهر آن نسبت به دندان‌های دیگر متفاوت باشد اما اگر تمام دندان‌های خود را لمینت کنید این تفاوت رنگ دیده نمی‌شود.

پوسیدگی دندان: عدم نصب صحیح لمینت و رعایت نکردن اصول قرار دادن آن باعث پوسیدگی دندان زیر لمینت می‌شود. اگر دندانپزشک با تجربه باشد و از روش ها و تجهیزات به روز برای نصب لمینت استفاده کند، دندان‌های بیمار دچار پوسیدگی نمی‌شود.

بیماری‌های پریودنتال یا لثه‌ای: یکی از عوارض لمینت بیماری‌های لثه‌ای مانند: عفونت بافت لثه، لقی دندان و تحلیل بافت لثه است. اگر مراحل نصب لمینت به درستی توسط دندانپزشک با تجربه انجام شود هرگز دچار این عارضه نخواهید شد.

کنده شدن یا جدا شدن لمینت: کنده شدن یا افتادن لمینت از عوارض دیگر آن است که در صورتی که دندانپزشک تجربه کافی نداشته باشد فرد دچار این عارضه می‌شود.

احساس درد: در حالت کلی نصب لمینت درد و ناراحتی ندارد اما بیمارانی که حساسیت زیادی دارند ممکن است کمی درد داشته باشند. معمولا دندانپزشک‌ها تا دو الی سه روز پس از نصب لمینت، داروهای مسکن تجویز می‌کنند تا بیمار احساس درد کم‌تری داشته باشد. داشتن درد تا یک هفته پس از لمینت طبیعی است. افرادی که عیوب ظاهری دندان‌هایشان بیشتر است برای نصب لمینت نیاز است مقدار بیشتری از مینای دندان‌شان تراشیده شود. اگر احساس درد بیشتر از هفت روز طول کشید حتما به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید.

احساس درد پس از لمینت دندان

پیشگیری از عوارض لمینت دندان

برای این که لمینت دندان‌تان ماندگاری خوبی داشته باشد و دچار عوارض نام برده نشوید حتما به نکات زیر توجه کنید:

  • از گاز زدن مواد غذایی سخت مانند یخ و شکستن آجیل خودداری کنید تا لمینت دچار شکستگی نشود.
  • ار مواد غذایی رنگ‌دار زیاد استفاده نکنید.
  • مصرف دخانیات را ترک کرده یا کاهش دهید تا رنگ آن ماندگاری کافی داشته باشد.
  • بهداشت دهان و دندان‌تان را رعایت کنید و مرتب مسواک بزنید.

اقدامات لازم در صورت مواجه شدن با عوارض لمینت دندان

اگر علی رغم رعایت کردن مراقبت‌های لازم دچار یکی از عوارض لمینت دندان مانند ترک، شکستگی، التهاب، حالت غیرعادی در لثه یا پریدگی شدید حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را به شما بکند. چنان‌چه لمینت دندان به طور کامل جدا شد آن را درون پوشش محافظی یا دستمال تمیز بگذارید و در اسرع وقت نزد دندانپزشک خود ببرید.

توصیه های قبل از لمینت کردن دندان‌ها

قبل از لمینت کردن دندان‌ها حتما به توصیه‌های زیر عمل کنید:

  • قبل از لمینت کردن از دندانپزشک بخواهید وضعیت همه دندان‌هایتان را بررسی کند و در صورتی که پوسیدگی دارد ترمیم کند.
  • قبل از لمینت مطمئن شوید وضعیت بایت و تماس دندان‌ها با یکدیگر در هنگام بسته بودن فک مناسب باشد. در صورتی که بایت دندان‌هایتان مشکل داشته باشد احتمال لب پر شدن و ترک خوردن آن بیشتر است.
  • شکل و رنگ لمینت را مطابق با طرح و تقارن صورتتان انتخاب کنید و مصنوعی به نظر نرسد.
  • نمونه کارهای دندان پزشک و تصاویر قبل و بعد کارهایش را مشاهده کنید.

چه مقدار از دندان برای لمینت باید تراشیده شود؟

در لمینت یک لایه بسیار نازک برابر با ضخامت پوسته از سطح جلوی دندان برداشته می‌شود. مقدار تراش دندان در لمینت بستگی به ضخامت لمینتی دارد که انتخاب کرده اید و ضخامت آن معمولا بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی متر است.

آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟

انجام لمینت صرفا منجر به پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود بلکه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است که منجر به پوسیده شدن دندان‌ها می‌شود. پس از غذا خوردن ذرات غذا و باکتری‌ها به مرور زمان در سطح دندان و مرز لثه جمع می‌شوند. اگر مرتب مسواک نزنید پلاک تشکیل شده به جرم تبدیل می‌شود و منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. تنها تأثیر لمینت بر پوسیدگی لبه‌های آن است که احتمال جمع شدن پلاک را بیشتر می‌کند. با مسواک زدن و رعایت اصول بهداشتی به راحتی می‌توانید از پوسیدگی دندان‌هایتان جلوگیری کنید. پس از لمینت حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید و هر شش ماه یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

انجام لمینت برای افرادی که دندان‌هایشان پوسیده، ضعیف یا پرکردگی بزرگ دارد توصیه نمی‌شود. هم چنین افرادی که مینای دندان شان ضعیف است توصیه می شود از این روش استفاده نکنند.

آیا لمینت برای سلامتی دندان ضرر دارد؟

همان طور که اشاره شد، اگر لمینت دندان را دندانپزشکی با تجربه و ماهر انجام دهد هیچ گونه آسیبی به دندان‌های شما وارد نمی‌شود. قبل از گذاشتن لمینت ابتدا دندانپزشک بررسی می‌کند آیا دندان‌هایتان سالم است؟ چنان چه تشخیص دهد کاندید مناسبی برای گذاشتن لمینت نیستید از گزینه‌های دیگری مانند: ارتودنسی، کامپوزیت، باندینگ برای دندان‌هایتان استفاده می‌کند.

نوشته عوارض و مشکلات لمینت دندان اولین بار در دکتر محمد عاطفت. پدیدار شد.

دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع...
ما را در سایت دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمد جواد عظیم بازدید : 39 تاريخ : چهارشنبه 13 بهمن 1400 ساعت: 20:47