آیا لمینت دندان دائمی است؟

ساخت وبلاگ

لمینت سرامیکی از جنس سرامیک است و در برابر تغییر رنگ مقاومت خوبی دارد، هم چنین انعطاف پذیر است و ماندگاری خوبی دارد. سؤالی که بسیاری از افراد در زمینه لمینت می‌پرسند این است که آیا لمینت دندان دائمی است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت اگرچه لمینت روشی دائمی نیست اما در صورت مراقبت صحیح تا ۱۰ سال ماندگاری دارد. برای آشنایی با طول عمر لمینت دندان با دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همراه باشید.

ماندگاری لمینت دندان

لمینت دندان، درمانی محکم است که در صورت مراقبت صحیح بین ۱۰ تا ۳۰ سال ماندگاری دارد. نحوه محافظت از لمینت در طول عمر آن نقش مهمی دارد. با مراقبت صحیح از لمینت می‌توانید بیشترین استفاده را از آن ببرید. نصب لمینت سرامیکی هیچ محدودیتی در خوردن، جویدن و گاز زدن غذاها برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. مواد لمینت سازگاری کاملی با بافت لثه دارد به همین خاطر نصب آن برای بیمار مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. نصب لمینت پس از آماده سازی دندان و تراشیدن مینای دندان بسیار راحت است. تخمین طول عمر دقیق لمینت تحت تأثیر عوامل زیادی است بنابراین نمی‌توان برای آن زمان مشخصی تعیین کرد. سن، کیفیت و جنس لمینیت های سرامیکی و نحوه ساخت و نصب آن‌ها نیز در دوام و طول عمرشان موثر است.

ماندگاری لمینت دندان

تعویض لمینت دندان

یکی از فاکتورهای دیگری که در ماندگاری لمینت تأثیرگذار است میزان رضایت بیمار است. طبق تحقیقات انجام شده و آمار به دست آمده، ۳۱ درصد افرادی که لمینت سرامیکی بر روی دندان خود نصب می‌کنند پس از ۵ تا ۶ سال تصمیم به تعویض آن می‌گیرند. با افزایش سن، بافت‌های لثه که به دندان‌های طبیعی متصل هستند و ونیرهای سرامیکی به آن‌ها سیمان می‌شوند با افزایش سن بیمار منقبض شده و از اطراف دندان کنار می‌روند به گونه ای که سطح ریشه بیشتر بیرون می‌آید. در این‌ شرایط بیمار باید به دندانپزشک خود مراجعه کند و ونیر را تعویض کند.

از دلایل دیگری که باعث می‌شود فرد تصمیم به تعویض لمینت دندان‌هایش بگیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکستن لمینت
 • ترک خوردگی لمینت
 • لب پر شدن ونیر
 • افتادن ونیر لمینت

مراقبت از لمینت دندان

نرخ شکست لمینت طی ۵ سال، کمتر از ۵ درصد و طی ۱۰ سال، کمتر از ۱۰ درصد بوده است که آمار مناسبی است. طبق این آمار می‌توان گفت دوام لمینت سرامیکی نسبت به سایر روش‌های اصلاح طرح لبخند بیشتر است. ابتلا به بیماری‌های لثه یا پریودنتال، مهم ترین دلیل شکست لمینت سرامیکی است که در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها رخ می‌دهد.

شکست لمینت سرامیکی

لمینت دندان را نمی‌توان حذف کرد. لمینت سرامیکی بر خلاف کامپوزیت روشی برگشت ناپذیر است زیرا برای قرار دادن آن باید مینای دندان را تراشید. برای افزایش طول عمر لمینت لازم است حتما نکات مراقبتی زیر را رعایت کنید:

 • پس از قرار دادن لمینت حتما روزانه دو بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
 • روزانه حتما دو بار نخ دندان بکشید.
 • هر شش ماه یکبار حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت روکش شما را بررسی کند.
 • از مصرف خمیر دندن‌های ساینده و دهان‌شویه‌ها با مواد قابض خودداری کنید.
 • در شرایطی که احتمال ضربه به روکش وجود دارد مانند زمان ورزش کردن حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
 • اگر عادت به دندان قروچه دارید حتما در مورد آن با دندانپزشک خود صحبت کنید.
 • از دندان به عنوان ابزار برای شل کردن گره یا باز کردن درب قوطی نوشابه استفاده نکنید.
 • از نوشیدن مکرر چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌های رنگی خودداری کنید.

اگر به دنبال روشی هستید که نیازی به تراشیدن مینای دندان نداشته باشد می‌توانید از لومینیرز استفاده کنید. لومینیرز درمانی برگشت پذیر است اما دوام و ماندگاری کمتری دارد.

درمان‌های جایگزین لمینت دندان

پس از تمام شدن عمر مفید لمینت، ممکن است نیاز به تعویض پیدا کند. اگر قصد دارید ظاهر دندان‌هایتان را تغییر زیادی دهید اما به روکش نیازی ندارید استفاده از لمینت انتخاب درستی است. روش‌های دیگری که می‌توانید برای ترمیم دندان‌هایتان استفاده کنید عبارت است از: روکش دندانی، کامپوزیت دندان.

عاداتی که منجر به کاهش طول عمر لمینت می‌شود

لمینت مانند دندان طبیعی ممکن است لب پر شود یا ترک بردارد. عواملی که منجر به آسیب دیدن دندان طبیعی می‌شود، طول عمر لمینت دندان را نیز کاهش می‌دهد. جویدن غذاهای سفت مانند یخ باعث می‌شود سطح لمینت آسیب ببیند و دچار ساییدگی شود. همان طور که اشاره شد دندان قروچه نیز از عادت‌هایی است که منجر به کاهش طول عمر لمینت دندان می‌شود. اگر نمی توانید این عادت را ترک کنید توصیه می‌شود هنگام خواب از محافظ‌های دندان استفاده کنید.
مصرف سیگار و دخانیات تأثیر نامطلوبی بر ونیر دندان دارد. مصرف سیگار علاوه بر پوسیدگی دندان و بروز بیماری‌های لثه منجر به تغییر رنگ لمینت نیز می‌شود. اگر قصد دارید برای بهتر کردن ظاهر دندان‌هایتان از لمینت استفاده کنید توصیه می‌شود حتما مصرف دخانیات را ترک کنید.

کاهش طول عمر لمینت دندان

پیامدهای عدم رعایت بهداشت دهان و دندان پس از لمینت

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. بیماری لثه منجر به عقب نشینی لثه و ایجاد فاصله بین دندان و روکش می‌شود. این فاصله محلی برای تجمع باکتری‌ها و پلاک و پوسیدگی دندان می‌شود. پوسیدگی دندان زیر لمینت منجر به کاهش استحکام و ماندگاری آن می‌شود.

نوشته آیا لمینت دندان دائمی است؟ اولین بار در دکتر محمد عاطفت. پدیدار شد.

دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع...
ما را در سایت دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمد جواد عظیم بازدید : 30 تاريخ : چهارشنبه 13 بهمن 1400 ساعت: 20:47