فرق کامپوزیت با روکش

ساخت وبلاگ

لیست مطالب مهم

یکی از سؤالاتی که افراد هنگام مراجعه به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می پرسند این است که فرق کامپوزیت با روکش چیست؟برای درک بهتر تفاوت کامپوزیت با روکش بهتر است با ویژگی ها و مواد استفاده شده در این دو روش درمانی بیشتر آشنا شوید.

کاربرد کامپوزیت و روکش دندان

ونیرکامپوزیت روشی است که بیشتر جنبه زیبایی دارد.از کامپوزیت بیشتر برای مواقعی که دندان ها نامرتب باشند یا رنگ دندان زرد شده باشد می توان استفاده کرد.هم چنین در مواردی که دندان ترک های ریزی دارد نیز می توان از ونیرکامپوزیت برای محافظت از دندان استفاده کرد.در ونیرکامپوزیت پوشش کامپوزیت تنها بر روی سطح خارجی دندان قرار می گیرد.در این روش از اصلاح طرح لبخند نیازی به تراشیدن دندان ها نیست.کامپوزیت نیازی به ارسال نمونه به لابراتور جهت ساخت ندارد زیرا در مطب توسط دندانپزشک فرم داده می شود.کامپوزیت نسبت به روکش نیاز به زمان و هزینه کم تری دارد اما همیشه نمی تواند درمان مؤثری باشد.

پس از گذشت مدتی از عصب کشی دندان رنگ طبیعی خود را از دست می دهد و به رنگ خاکستری یا مشکی متمایل می شود.کامپوزیت  توانایی محافظت از دندان عصب کشی شده را ندارد بنابراین نمی تواند این تغییر رنگ را پوشش دهد و ظاهر مناسب برای دندان فراهم آورد.دندان عصب کشی شده به علت پوسیدگی و حفره بافت زیادی را از دست داده است بنابراین شکننده تر است و به محافظت نیاز دارد. برای محافظت از دندان عصب کشی شده بهتر است از روکش استفاده کنید.

بیشتر بدانید:  5 روش سریع و تضمینی برای داشتن لبخند زیبا

هنگام استفاده از روکش بر خلاف ونیرکامپوزیت یا لمینیت کل سطح دندان تراشیده می شود.روکش کل دندان یا به عبارتی تمام سطح آن را در برمی گیرد.هنگام روکش پس از تراش دندان قالب گیری انجام می شود.سپس قالب برای ساخت به لابراتوار ارسال می شود.پس از ساخته شدن قالب در دهان امتحان می شود و اگر مناسب بود جهت گلیز یا براق شدن دوباره به لابراتوار ارسال می شود.سپس توسط دندانپزشک چسبانده می شود.

روکش دندان معمولاً برای پوشش دادن دندان هایی که پوسیدگی بسیار شدید و گسترده یا شکستگی زیاد داشته باشند؛ به طوریکه دندانپزشک مجبور باشد؛ بیش از نیمی از مینای دندان را بتراشد؛ به کار می رود. روکش دندان طبق درخواست بیمار و مطابق با شرایط دندان تراشیده شده از جنس پرسلین، طلا یا فلزات دیگر ساخته می شود. روکش دندان به طور کامل روی پایه دندان قرار می گیرد و از دندان طبیعی که زیر آن قرار دارد؛ محافظت می کند.

انتخاب روکش مناسب

در کل دو نوع روکش وجود دارد :

 • روکش معمولی یا متال سرامیک:دارای کور فلزی است.
 • روکش تمام سرامیک(تمام سفید):دارای کور زیرکونیای یا سرامیک است و در موارد زیبایی نمی توان از آن استفاده کرد.

مراحل انجام روکش

برای روکش ابتدا دندانپزشک با دستگاه های مخصوص از دندان شما عکس می گیرد.سپس از دندان شما قالب تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال می کند.در این مدت برای این که بتوانید از دندانتان استفاده کنید تاج موقتی به شما می دهد.پس از ساخته شدن تاج دائمی آن را بر روی دندان شما می گذارد.اگر پس از گذاشتن تاج دائمی دیدید بر روی دندانتان حرکت می کند و اذیت می شوید حتما به دندانپزشک خود بگویید.

روکش نسبت به کامپوزیت این مزیت را دارد که از پوسیدگی دندان محافظت می کند زیرا تمام دندان را می پوشاند.روکش یا تاج درست مانند دندان های طبیعی خودتان است.از دیگر مزیت های روکش می توان به طول عمر بالای آن اشاره کرد و این که نیاز به ترمیم ندارد.مقاومت روکش نسبت به کامپوزیت بیشتر است زیرا دندان ها را مقاوم می کند.

بیشتر بدانید:  سریع ترین ترفند ها برای درمان دندان درد

حال که در مورد مزیت های روکش صحبت کردیم بهتر است به مزیت های کامپوزیت نیز اشاره کنیم:

 • کامپوزیت کردن دندان بسیار آسان است.
 • هزینه کامپوزیت از دو روش دیگر کمتر است.
 • تنها در یک جلسه انجام می شود و طول درمان آن کم تر از روکش و لمینت است.
 • از کامپوزیت می توان برای پوشاندن ریشه بیرون زده دندان استفاده کرد.
 • روشی محافظه کارانه است و نیازی به تراشیدن دندان ندارد.
 • نیازی به بی حس کردن دندان ندارد مگر برای پر کردن دندان که در طی آن باید بخش های پوسیده دندان تراشیده و تخلیه شوند.

از ونیرکامپوزیت و روکش می توان برای زیبایی دندان استفاده کرد.به طور خلاصه می توان گفت ونیرکامپوزیت برای دندان جلو که نامنظمی اندک تا متوسطی دارد استفاده می شود.هم چنین برای تغییر فرم یا روشن تر دیده شدن دندان ها هم می توان از آن استفاده کرد.روکش بیشتر برای دندان های عصب کشی شده که نیاز به محافظت و پوشاندن تغییر رنگ دارند استفاده می شود.

اگر دوست ندارید دندان هایتان تراش بخورد می توانید از کامپوزیت استفاده کنید.چنان چه کامپوزیت آسیب ببیند می توانید آن را ترمیم کنید.اگر مشکلی با تراشیدن دندان هایتان ندارید می توانید از روکش استفاده کنید.عیب روکش نسبت به کامپوزیت این است که اگر آسیب ببیند نمی توانید آن را ترمیم کنید و باید کل روکش را عوض کنید.

آیا میتوان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟

افرادی که یک یا چند دندان خود را روکش کرده اند و قصد دارند برای سایر دندان های خود از کامپوزیت استفاده کنند قطعا اولین نگرانی که دارند این است که آیا روکش دندان در اصلاح طرح لبخند تأثیر منفی دارد؟آیا می توان دندان روکش شده را نیز با کامپوزیت پوشاند تا با سایر دندان های کامپوزیت شده هماهنگ باشد؟در جواب باید گفت امکان پوشش دندان روکش شده با کامپوزیت وجود ندارد زیرا مواد کامپوزیت به روکش دندان نمی چسبند و چسبی وجود ندارد که بتواند آنطور که کامپوزیت به مینای دندان پیوند می خورد؛ به اتصال کامپوزیت ونیر و روکش دندان کمک کند.

بیشتر بدانید:  علائم پس زدن ایمپلنت

حتی اگر دندانپزشک به طور موقت ونیرکامپوزیت را روی روکش دندان شما بچسباند حداکثر یک یا دو هفته ماندگاری دوام می آورد و بعد از گذشت این مدت از روی روکش دندان خواهد افتاد.

آیا نحوه مراقبت از دندان روکش شده با کامپوزیت دندان متفاوت است؟

نحوه مراقبت از روکش با ونیرکامپوزیت خیلی تفاوت ندارد.بهترین روش های مراقبت از روکش دندان و ونیر کامپوزیت عبارت است از :

 • حفظ بهداشت دهان و دندان
 • نخ دندان کشیدن
 • مسواک زدن
 • استفاده از دهان شویه ها
 • گاز نزدن غذاهای بسیار سفت مانند یخ
 • باز نکردن در قوطی های فلزی و پلاستیکی با دندان
 • ترک عادت دندان قروچه

هزینه کامپوزیت و روکش

هزینه ونیرکامپوزیت نسبت به روکش نصف است اما ماندگاری آن نصف روکش است و باید آن را زود به زود ترمیم کنید.برای انتخاب درست از بین کامپوزیت و روکش بهتر است با دندان پزشک خود مشورت کنید.برای ماندگاری بیشتر حتما به توصیه های دندانپزشک خود گوش کنید.هنگام انتخاب قطعا باید هزینه این دو را نیز در نظر بگیرید.

دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع...
ما را در سایت دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمد جواد عظیم بازدید : 95 تاريخ : سه شنبه 21 ارديبهشت 1400 ساعت: 0:44