مهمترین نکات پیرامون ارتودنسی زیبایی دندان

مهمترین نکات پیرامون ارتودنسی زیبایی دندان

ساخت وبلاگ

امکانات وب

مهمترین نکات پیرامون ارتودنسی زیبایی دندان

زیبایی دندان ها می تواند تاثیر زیادی در زیبایی ظاهر و لبخند افراد داشته باشد‌. دندان های زیبا و منظم می توانند زیبایی و جذابیت لبخند را تضمین کنند و برعکس، دندان های به هم ریخته و نامرتب ممکن است زیبایی ظاهر و لبخند افراد را به خطر بیندازند. یک روش مناسب برای زیباتر کردن و مرتب سازی دندان ها، انجام ارتودنسی زیبایی دندان است. پس از انجام ارتودنسی روی دندان ها، ظاهر بیماران تا حد زیادی تغییر می کند.

فرم لب ها عوض شده و برجسته تر به نظر می رسند و ممکن است حتی بعضی از بیماران پس از انجام ارتودنسی از انجام عمل جراحی بینی خود منصرف شوند. علاوه بر نقشی که ارتودنسی در زیبایی و ظاهر بیماران و طرح لبخند آن ها دارد؛ همچنین انجام این کار می تواند به رفع مشکلات تکلم و ناراحتی های گوارشی تا حد زیادی کمک کند. گاه با انجام ارتودنسی روی دندان ها می توان تا حد زیادی سلامت و بهداشت دهان و دندان ها را ارتقا داد و از بروز مشکلات دندانی همچون پوسیدگی جلوگیری کرد.

در این مقاله ما سعی داریم شما را با ارتودنسی زیبایی دندان آشنا کنیم و به سوالات احتمالی شما در این باره تا حد زیادی پاسخ دهیم.

منظور از ارتودنسی زیبایی دندان چیست؟

ارتودنسی زیبایی دندان، یک راه حل دندانپزشکی نسبتا قدیمی و محبوب است که از دیرباز در درمان و حل مشکلات دندانی کاربرد داشته است. انجام ارتودنسی در رفع مشکلات دندانی بسیار موثر عمل می کند؛ به طوری که به کمک آن می توان حتی شدیدترین مشکلات و ناهنجاری ها را درمان کرد. ارتودنسی دندان ها نسبت به سایر روش های زیباسازی دندان ها مانند لمینت، کامپوزیت و روکش های دندانی، زمان بیشتری را برای اثر بخشی طلب می کند؛ اما یک روش دائمی بوده و نیاز به تمدید و ترمیم ندارد.

ارتودنسی زیبایی دندان

انواع روش های انجام ارتودنسی زیبایی دندان

ارتودنسی زیبایی دندان ها به دو روش کلی انجام می شود. این دو روش کلی شامل ارتودنسی با کمک بریس های ثابت و ارتودنسی با استفاده از پلاک های ارتودنسی متحرک هستند. در ارتودنسی ثابت، دندانپزشک بریس های ارتودنسی را با کمک چسب های مخصوصی، محکم به دندان های بیمار می چسباند و بیمار قادر نخواهد بود که بریس ها را جابه‌جا یا از دهان خود خارج کند. انواع روش های انجام ارتودنسی ثابت شامل موارد زیر است:

 • ارتودنسی با بریس های سنتی فلزی
 • ارتودنسی با بریس های سرامیکی خودتنظیم یا دیمون
 • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

در ارتودنسی متحرک برخلاف ارتودنسی با بریس های ثابت، پلاک ها یا بریس های ارتودنسی به دندان های بیمار نمی چسبند و او می تواند برای غذا خوردن یا شرکت در یک مهمانی به طور موقتی بریس ها را از دهان خود خارج کند. ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین را می توان مثالی از ارتودنسی هایی دانست که با استفاده از پلاک های غیرثابت یا متحرک انجام می شوند.

طول دوره درمان ارتودنسی

همان طور که گفته شد، ارتودنسی دندان ها یک درمان زمان بر است و شما باید برای انجام آن صبور باشید و حوصله زیادی به خرج دهید. طول دوره درمانی ارتودنسی، بسته به شرایطی مانند سن بیمار، نوع و شدت ناهنجاری های دندانی و فکی، نیاز یا عدم نیاز به جراحی فک، نوع ارتودنسی و میزان مراقبت بیمار از بریس ها، در بیماران مختلف متفاوت است. درمان ارتودنسی حدودا بین ۶ ماه تا سه سال یا حتی بیشتر ممکن است طول بکشد.

اگر بیمار به خوبی از بریس های ارتودنسی خود استفاده نکند و به آن ها آسیب بزند یا فراموش کند که بریس های ارتودنسی متحرک را روزانه بیست و دو ساعت در دهان خود قرار دهد، ممکن است در درمان او اختلال و وقفه ایجاد شود و در موارد شدید، طول دوره درمانی به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.

هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟

برای انجام هیچ درمانی نمی توان یک هزینه دقیق تعیین کرد و این مسئله همچنین درباره ارتودنسی دندان ها صادق است. هزینه های لازم برای درمان ارتودنسی را تنها دندانپزشک ارتودنسی یا ارتودنتیست می تواند تعیین کند. او پس از معاینه دقیق وضعیت دهان و دندان های بیمار می تواند یک هزینه نسبی برای او تعیین کند. هزینه درمان ارتودنسی به موارد زیر بستگی دارد:

 • سن بیمار
 • نوع و شدت ناهنجاری
 • طول دوره درمانی
 • نوع ارتودنسی
 • هزینه لازم برای جراحی فک در صورت لزوم
 • دستمزد دندانپزشک
 • موقعیت جغرافیایی
 • تعداد جلسات ملاقات با دندانپزشک
 • نوع و کیفیت مواد استفاده شده
 • نوع تکنولوژی به کار رفته در درمان
 • و…

ارتودنسی دندان ها چگونه به مرتب شدن دندان ها کمک می کند؟

برای انجام درمان ارتودنسی، دندانپزشک بریس های ارتودنسی را روی دندان های بیمار قرار می دهد. این بریس ها با اعمال یک فشار ملایم، به مرور دندان ها را تا حدی جابه‌جا می کنند که در یک موقعیت مناسب قرار بگیرند.

ارتودنسی زیبایی دندان

ارتودنسی در کودکان

انجام ارتودنسی دندان ها هیچ گونه محدودیت سنی خاصی ندارد؛ اما دندانپزشکان توصیه می کنند که این درمان را در کودکی انجام دهید. استخوان های فک کودکان هنوز رشد خود را کامل نکرده اند و در صورت نبودن فضای کافی برای جابه‌جایی دندان ها، دندانپزشک می تواند به راحتی و بدون نیاز به کشیدن دندان این فضا را در دهان کودکان ایجاد کند. درمان ناهنجاری های دندانی در کودکان راحت تر است و سریع تر و با صرف هزینه کمتری انجام می شود؛ همچنین می توان از رشد و پیشرفت بسیاری از مشکلات دندانی در کودکی جلوگیری کرد و همین مسئله باعث می شود که کودکان در آینده مجبور به انجام ارتودنسی های طولانی مدت و پر هزینه نباشند.

آیا بیمه های درمانی هزینه ارتودنسی دندان ها را پرداخت می کنند؟

ارتودنسی دندان ها تنها جنبه زیبایی ندارد و به دلیل نقش درمانی پررنگی که ایفا می کند، اکثر بیمه های درمانی هزینه های مربوط به انجام آن را پرداخت می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان پرداخت، نحوه بازگشت هزینه ها و… بهتر است با بیمه درمانی خود مشورت کنید. چنان چه بیمه درمانی شما هزینه های ارتودنسی را متقبل نمی شود، شما می توانید از بیمه های تکمیلی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

Adblock test

دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع...
ما را در سایت دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمد جواد عظیم بازدید : 21 تاريخ : شنبه 6 شهريور 1400 ساعت: 15:23

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :