ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

ساخت وبلاگ

امکانات وب

ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

شاید شما هم از بی نظمی های دندان هایتان در رنج هستید و تصمیم دارید دندان هایتان را ارتودنسی کنید؛ اما نگران این موضوع هستید که چگونه زمان را بگذرانید. حتما نمی دانید که ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟ عوامل زیادی بر زمان درمان دندان های شما با ارتودنسی اثر می گذارند. اما می دانید این عوامل چه هستند؟

انواع ارتودنسی چیست و چقدر طول می کشد؟

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که هر فرد با توجه به مشکلی که دارد، مقداری که هزینه می کند و نظری که پزشک می دهد، یکی را انتخاب می کند.

 • ارتودنسی ثابت:

ارتودنسی ثابت نوعی ارتودنسی است که فرد نمی تواند اجزای آن را از دهان خود بردارد. به عبارت دیگر تنها پزشک می تواند آن ها را از دهان فرد خارج کند.

در ارتودنسی ثابت اجزایی کوچک و مربع شکل به نام براکت جلوی دندان ها چسبانده می شوند. البته بریس ها هم در نگه داشتن آن ها مؤثرند. در ارتودنسی ثابت می توان از انواع بریس های رنگی استفاده کرد. معمولا ارتودنسی ثابت رایج تر است. به ویژه کودکان و نوجوانان که دوست دارند بریس های آن ها رنگی باشد و دیده شود معمولا از طرفداران ارتودنسی ثابت هستند.

مدت درمان با ارتودنسی ثابت معمولا بین ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد. البته این مدت بستگی به وضعیت و شرایط دندان های بیمار دارد. در این مدت دندان ها هر ماه یک تا یک و نیم میلی متر از جای خود حرکت می کنند. بیمار باید به طور مداوم به ارتودنسیت خود در زمان های مقرر شده رجوع کند. معمولا هر سه تا چهار هفته ارتودنتیست کش ها و الاستیک ها را عوض می کند.

 • ارتودنسی لینگوال:

ارتودنسی لینگوال هم نوعی ارتودنسی ثابت است؛ اما این ارتودنسی معمولا باب میل افرادی است که نمی خواهند بریس ها در دهانشان دیده شود. به عبارت دیگر کسانی که می خواهند اجزای ارتودنسی در دهانشان پنهان باشد، این نوع ارتودنسی را انتخاب می کنند.

مدت دوره ارتودنسی لینگوال هم مانند ارتودنسی ثابت با توجه به عوامل زیادی تغییر می کند؛ مثلا سن بیمار یا بزرگی مشکل می تواند در آن تاثیر گذار باشد.

ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟-1

ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

 • ارتودنسی متحرک:

این نوع ارتودنسی با قالب گیری از دندان های بیمار صورت می گیرد؛ سپس قالب هایی برای بیمار آماده می شود که مختص به دهان خود اوست. این دستگاه ها معمولا بین مردم به نام پلاک معروف اند. البته ارتودنسی متحرک انواع مختلفی از دستگاه ها برای هریک از مشکلات بیمار دارد که با یکدیگر متفاوت اند.

معمولا از ارتودنسی متحرک در سنین پایین تر و پیش از بلوغ افراد استفاده می شود. در سنین پیش از بالغ شدن، استخوان ها هنوز تثبیت نشده اند و راحت تر می توان از جای خود حرکتشان داد. این نوع ارتودنسی ها برای درمان ناهنجاری های فکی کاربرد بیشتری دارند.

مدت درمان با ارتودنسی های متحرک با توجه به پیچیدگی مشکل متفاوت است.البته لازم به ذکر است که همکاری بیمار هم در این مدت زمان درمان اثر گذار است. بیمار با هر بار در آوردن دستگاه ارتودنسی از دهان خود، درمان را متوقف می کند. معمولا درمان با این دستگاه های متحرک یک تا دوسال طول می کشد.

ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟

ارتودنسی کوتاه مدت برای افرادی به کار می رود که تنها از ظاهر نامنظم دندان های ردیف جلویی خود ناراضی اند. دندان های عقبی این افراد خیلی برایشان اذیت کننده نیست و مشکلی ایجاد نمی کند. در این موارد فرد می تواند با تایید پزشک، ازدندان های خود قالب بگیرد و سپس براکت های شفافی که  حاصل قالب گیری هستند را در دهان بگذارد. بهتر است بدانید که ارتودنسی کوتاه مدت سرعت حرکت دندان ها را بیشتر نمی کند، بلکه مقدار کاری که انجام می دهد کم تر است. تعداد دندان هایی را که در ارتودنسی کوتاه مدت هدف قرار می دهند کمتر از ارتودنسی کامل دهان است؛ بنابراین نتیجه دلخواه بیمار زودتر حاصل می شود.

مراقبت های لازم در دوران ارتودنسی چیست؟

جهت مراقبت از دندان های ارتودنسی شده خود، به نکات زیر توجه کنید.

 • در دورانی که اجزای ارتودنسی در دهان شماست، تا جایی که می توانید دندان هایتان را تمیز نگه دارید. پس از هر وعده غذایی دندان هایتان را به خوبی با مسواک مخصوص ارتودنسی بشویید . نخ دندان را هم فراموش نکنید.
 • از خوردن نوشابه های گازدار دوری کنید و به جای آن از آبمیوه های طبیعی مثل آب هویج استفاده کنید.
 • مصرف غذای سفت و خشک را کنار بگذارید. مثلا ته دیگ ها می توانند دشمنان بزرگی برای دندان های شما در این دوران باشند.
 • در روزه های اول ارتودنسی سعی کنید از غذا های نرم و آبکی مثل انواع سوپ استفاده کنید.
 • از خوردن مواد خوراکی چسبنده مثل پاستیل ها خودداری کنید.
 • در هنگام ورزش و به ویژه ورزش های رزمی، حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
 • در این دوران از مواد خوراکی پروتئین دار استفاده کنید. سینه مرغ پخته و نرم شده می تواند انتخاب مناسبی باشد.
 • اگر ارتودنسی ثابت دارید، حتما آن را عیب یابی کنید.
 • استفاده از دهان شویه یا فلوراید را فراموش نکنید.
 • اگر برایتان ممکن است از مسواک برقی برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید؛ به ویژه برای کودکان استفاده از آن خیلی راحت تر است.
 • اگر از ارتودنسی متحرک استفاده می کنید؛ حتما محفظه ای برای نگه داری از پلاک هایتان تهیه کنید. این محفظه می تواند وقتی پلاک ها را از دهان خارج می کنید، از دندان های شما مراقبت کند.
 • اگر بیرون از خانه هستنید و مسواک به همراه ندارید، حتما مقداری آب بنوشید و یا آن را در دهان خود حرکت دهید.

عیب یابی ارتودنسی ثابت چیست؟

در زمانی که شما از ارتودنسی ثابت استفاده میی کنید، عیب یابی ارتودنسی بسیار اهمیت دارد. اگرچه ممکن است بگویید که خیلی از ارتودنسی خود مراقبت می کنید و مشکلی ندارند، اما بهتر است بدانید حتی اگر خیلی نکات را رعایت کنید، باز هم ممکن است براکت ها در دهانتان لق شوند؛ پس حتما به ارتودنتیست خود برای معاینه ارتودنسی مراجعه کنید.

منبع

Adblock test

دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع...
ما را در سایت دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمد جواد عظیم بازدید : 19 تاريخ : شنبه 6 شهريور 1400 ساعت: 15:23

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :