بهترین نوع لمینت دندان

بهترین نوع لمینت دندان

ساخت وبلاگ

امکانات وب

بهترین نوع لمینت دندان

لیست مطالب مهم

برای انتخاب بهترین نوع لمینت دندان باید نیاز بیمار و شرایط وی را در نظر گرفت.  با وجود پیشرفت هایی که در زمینه عمل های زیبایی دندان، ابزار و روش های استفاده از آن رخ داده است تکنیک های استفاده از روکش های سرامیکی یا لمینت نیز تغییر کرده است.

برای انتخاب بهترین نوع لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند باید ابتدا سلامت دهان ارزیابی شود و اهداف درمانی مدنظر قرار داده شود تا بتوان لمینتی را انتخاب کرد که با نیاز های شما هم خوانی داشته باشد. مواد مختلف روکش بسته به ظاهر، مقاومت و دوامشان با یکدیگر فرق دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع لمینت دندان با دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همراه باشید.

انواع لمینت دندان

در دو سال گذشته تکنیک ها و مارک های مختلفی برای لمنیت دندان ساخته شده است که هر کدام فواید منحصر به فرد خود را دارند.

انواع لمینت دندان

ونیر یا روکش های سنتی معمولا پس از این که دندانپزشک دندان هایتان را معاینه کرد در آزمایشگاه ساخته می شود. ونیرها با دقت و شبیه به ظاهر دندان های اصلی ساخته می شوند تا حس مصنوعی بودن به فرد القا نکنند. برای قرار دادن این روکش سرامیکی باید قسمتی از مینای دندان را تراشید. اگر بخواهیم لمنیت دندان را براساس اجزای سازنده آن دسته بندی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سرامیک توده ای

برای ساخت سرامیک توده ای دندان ساز سرامیک را با دست روکشی می کند تا شکل، رنگ و حالت مات دندان طبیعی را به خود بگیرد و با دندان های دیگر تفاوتی نداشته باشد. روکش های سرامیکی مخصوص هر فرد ساخته می شوند و زیبایی فوق العاده ای دارند. این روکش ها به اندازه روکش های فشرده بادوام نیستند.

سرامیک فشرده

سرامیک فشرده ضخیم تر از ونیرهای دیگر است و راحت تر ساخته می شود. این روکش به دلیل ضخامت بالایی که دارد محکم تر است و ماندگاری بیشتری دارد. از طرف دیگر این ضخامت باعث می شود برای نصب کردنش نیاز به دستکاری بیشتری روی دندان باشد.

دی سیلیکات لیتیوم

این نوع روکش برای اشخاصی که بروکسیم یا دندان قروچه دارند مناسب است زیرا بسیار قوی و مستحکم است. فناوری ساخت روکش دی سیلیکات لیتیوم به کمک رایانه CAM و طراحی آن به کمک رایانه CAD بوده است. این مواد باعث می شود دندان ها هنگام ساییده شدن و دندان قروچه آسیب نبینند.

زیرکونیا

روکش زیرکونیا مانند روکش لیتیوم دی سیلیکات از سایر روکش های سرامیکی مقاوم تر است و به استحکام دندان های ضعیف کمک می کند. این روکش از مواد مشابه با تاج دندان ساخته شده است بنابراین نسبت به ساییدگی مقاوم است. جنس این ماده غیر شفاف است بنابراین باعث می شود خرابی های لایه زیرین دندان پیدا نباشد.

اگر چه ونیرهای سنتی برای روکش دندان گزینه مناسبی هستند و به استحکام دندان کمک می کنند اما برای نصب شان باید مینای دندان را از بین ببرید. از طرف دیگر هر کدام طول عمر مشخصی دارند و ماندگاری شان همیشگی نیست. از ونیرها باید به خوبی مراقبت کنید و هر چند وقت یکبار آن ها را تعویض کنید تا کارایی خود را حفظ کنند و ظاهرشان زیبا بماند.

ونیرهای آنی

اگر دندان تان عیب کوچکی دارد و می خواهید آن را بپوشانید استفاده از ونیر آنی برای شما مناسب است. ونیرهای آنی در همان جلسه مراجعه طراحی و ساخته می شوند و بیشتر برای پوشاندن عیب دندان های تکی استفاده می شوند.

ونیر سرک

ونیر CEREC® یک برند محبوب لمینت در ترکیه است. فناوری ساخت این ونیر به کمک رایانه (CAM) و طراحی آن به کمک رایانه (CAD) است. این ونیر مجهز به نرم افزار عکسبرداری دیجیتال است و پزشکان برای ترمیم موقت از آن استفاده می کنند. ونیر سرک واحدی دارد که می تواند اسکن ها را به مواد سرامیکی مخصوص هر شخص تبدیل کند.

با این روش دندانپرشک در همان جلسه اول مواد سرامیکی روکش را می سازد و دیگر نیاز نیست چند روز صبر کرد تا در آزمایشگاه آماده شود. با این ونیر در زمان و پولتان صرفه جویی کرده اید. این ونیرها خیلی راحت اند اما نسبت به گزینه های دیگر ظاهرشان چندان طبیعی نیست.

لمینت ایمپرس و ایمکس (EMPRESS & EMAX)

این لمینت توسط شرکت Ivoclar Vivadent طراحی شده است. شرکت ایووکلار یکی از شرکت های مشهور در زمینه ساخت ونیرهای پرسلین است و لمینت ایمکس است. این شرکت از ونیرهای سرامیکی فشرده ساخته شده فروش بالایی دارد. دوام و طول عمر این لمینت نسبت به لمینت استاندارد ایمپرس بیشتر است چون فرایند ساخت و ترکیب درصد مواد به کار رفته در آن متفاوت است. لمینت ونیر ایمپرس و ایمکس به صورت لایه های بسیار نازکی تولید می شوند که برای تغییر شکل ظاهری دندان ها و پوشاندن عیوب ظاهری آن کاملا مناسبند. این لمینت از لحاظ زیبایی محدودیت هایی دارد که هر ساله با طراحی های جدید در حال برطرف شدن است. اگر دندان هایتان زرد شده است نمی توانید از این لمینت استفاده کنید و برای سفیدتر و روشن تر کردن دندان هایتان از لمینت استاندارد ایمپرس استفاده کنید.

ونیر IPS ایمکس از جنس سرامیک دی سیلیکات شیشه ساخته شده است و استحکام بالایی دارد. هم چنین کاربرد فوق العاده ای در ساخت ترمیم های ونیر لمینیت تک دندان دارد. علاوه بر سرامیک – شیشه دی سیلیکات برای تولید ونیر سرامیکی مارک ایمپرس، از اکسید زیرکونیوم نیز استفاده می شود که بیشتر برای ساخت تاج دندان با استحکام بسیار بالا استفاده می شود.

بهترین نوع لمینت براساس کارخانه سازنده

بهترین برندهای لمینت

هنگام انتخاب لمینت باید به کارخانه سازنده آن نیز دقت کرد. در ادامه معروف ترین کارخانه های سازنده ونیر را برای شما نام می بریم:

daVinci™: این شرکت در زمینه ساخت ونیر بیش از سی سال تجربه دارد و از معتبرترین برندهای سرامیکی است.

IPS Empress®: در این شرکت روکش ها متناسب با رنگ دندان هر فرد ساخته می شوند. این شرکت دوازده روکش با رنگ های مختلف تولید می کند تا ظاهر لبخندتان حدالامکان طبیعی باشد.

IPS e.max®: کارخانه سازنده ونیر های لیتیوم دی سیلیکات اکثرا IPS e.max® است. بارزترین ویژگی لمینت های این کارخانه استحکام بالای مواد سازنده آن است.

طول عمر انواع لمینت دندان

ونیرها در حالت کلی از هر نوعی باشند بین ۷ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند و پس از گذشت این زمان باید تعویض شوند.

ونیرهای بدون نیاز به آمادگی

یک سری ونیرها برای چسباندن به دندان نیازی به تغییر شکل سطح رویی دندان یا تراشیدن مینای دندان ندارند به همین خاطر به آن ها ونیر بدون نیاز به آمادگی می گویند.استفاده از این مواد به میزان عمل زیبایی درخواستی تان بستگی دارد. مواد این ونیرها از ونیرهای سنتی نازک تر است و نیاز نیست مینای دندان زیاد تراشیده شود. بیماران ملاحظه گری که قصد دارند دندان شان کمتر آسیب ببیند می توانند از این ونیر استفاده کنند. معروف ترین برندهای سازنده این مدل روکش ها عبارت است از:

  • Vivaneers
  • Vivaneers™
  • DURAthin®

بهترین مارک لمینت دندان بدون تراش

لمینت های بدون تراش به قدری نازک اند که برای نصب آن ها نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.

پیوند این لمینت ها به دندان طی فرایندی غیرتهاجمی انجام می شود. از آن جایی که لمینت های فوق نازک در ایران ساخته نمی شوند رنگ و قالب انتخابی باید توسط لابراتور به نمایندگی در کشور های همسایه منتقل شود که ساخت آن حدود ۳ الی ۴ هفته طول می کشد. در لمینت های بدون تراش بیمار نیازی به استفاده از لمینت موقت ندارد زیرا مینای دندان در آن تراشیده نمی شود. در جلسه دوم که حدود یک ماه بعد از قالب گیری دندان است لمینت روی دندان ها نصب می شود.

در ادامه چند مورد از بهترین لمینت هایی که نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارند را به شما معرفی می کنیم:

لمینیت سرامیکی دوراتین DURAthin®

این ونیر از ونیرهای پرسلین بسیار نازک است که نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد و برای کاشت مستقیم روی دندان های جلو طراحی شده است. این ونیر برای بیمارانی که از تراشیدن مینای دندان شان می ترسند یا می خواهند دندان شان پس از کاشت لمینت آسیب نبیند مناسب است. ونیر دوراتین را می توان از روی دندان برداشت. اگرپس از گذاشتن لمینت از آن راضی نبودید و پس از مدتی تصمیم گرفتید کامپوزیت بگذارید می توانید به راحتی این ونیر را از روی دندان هایتان بردارید. این ونیر با تکنیک های پیشرفته ای مانند CAD/CAM نیز قابل نصب است. بیمارانی که لبخند باریکی دارند یا برای ارتودنسی چند دندان خود را کشیده اند می توانند از ونیر دوراتین استفاده کنند. این نوع لمینت برای پوشش دادن دندان های کج نیز کاربرد دارد.

لومینیر

روکش های لومینیر نازک اند و استحکام بالایی دارند به همین خاطر زیاد از آن ها استقبال می شود. در حالت کلی توصیه می شود از لمینت هایی که به صورت اختصاصی برای دندان های شما ساخته می شوند استفاده کنید. مواد ترمیم کننده لومینیر مانند ونیرهای سنتی در آزمایشگاه های خارج از مطب ساخته می شوند و برای نصب آن ها دو جلسه حضوری کافی است. اگر برای روکش کردن دندان تان تردید دارید پیشنهاد می شود از این روکش استفاده کنید زیرا قابل برگشت است و هر موقع پشیمان شدید می توانید آن را بردارید.

تصمیم گیری قطعی بستگی به وضعیت دندان هایتان دارد. بسته به شرایط دندان هایتان ممکن است ونیر سنتی برای شما مناسب ترباشد. این روکش ها ضخامت کمی دارند هم چنین خیلی مستحکم نیستند و به اندازه ونیرهای دیگر دندان ها را پوشش نمی دهند.

لمینت بدون تراش ویوانیرز Vivaneers™

ونیر ویوانیرز از ونیرهای فوری و مستقیم است که برای کار گذاشتن آن نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. از این ونیر برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان مانند شکستگی، لب پریدگی یا تغییر رنگ جزئی دندان ها استفاده می شود. این ونیر مستحکم و با دوام است و در کوتاه ترین زمان ممکن می توان آن را کار گذاشت. این نوع لمینت از مواد مختلفی مانند زیرکونیا BruxZir®، سرامیک سیلیکات لیتیوم و دی سیلیکات لیتیوم ایمکس IPS ساخته می شود.

ونیر BruxZir ساخت شرکت Vivaneers است. استحکام فوق العاده ای دارد و جزو بهترین مارک های لمینت دندان است. این ونیر از لحاظ زیبایی مانند دندان های طبیعی است.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

از دیگر انواع لمینت دندان بعد از لمینت سرامیکی (روش غیر مستقیم) می توان به لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. این لمینت هم رنگ دندان است و معمولا در مطب ساخته می شود. ای ونیر با توجه به وسعت کار، بدفرمی ها و فواصل باز بین دندان روی دندان چسبانده می شود. لمینت کامپوزیتی از جنس پلیمر است به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا به این لمینت ترمیم پلاستیکی نیز گفته می شود. کامپوزیت به صورت مستقیم با استفاده از اشعه روی دندان چسبانده می شود و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می گیرد بنابراین برای کار گذاشتن آن نیازی به قالب گرفتن، لابراتور یا در برخی شرایط تراشیدن دندان نیست.

Adblock test

دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع...
ما را در سایت دندانپزشکی,دندان درد,دندان عقل,دندانپزشکی کودکان,دندان مصنوع دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : محمد جواد عظیم بازدید : 24 تاريخ : دوشنبه 1 شهريور 1400 ساعت: 2:36

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :